Baikal Cup Combat Sambo tournament is over

04.09.2019

The +7 Fund became the general partner of the tournament..

100+ athletes and 16 countries: Belarus, Canada, Croatia, Czech Republic, France, Germany, Israel, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Niger, Russia, Philippines, Tajikistan, Uzbekistan and South Korea.

Chief referee: Ivan Netov (Bulgaria).

The team of the Irkutsk Region: Anton Chistov (52 kg), Ivan Uvarovskii (57 kg), Evgenii Zaitsev (57 kg), Vasilii Nechipurenko (62 kg), Aleksandr Kuchuk (68 kg), Evgenii Aleshkov (82 kg), Nikolai Agafonov (90 kg), Artiom Kurilskii (100 kg) and Aleksei Kniazev (over 100 kg).

Special guests: Thorin and Liam McFadden, brothers from Canada, weight category to 52 kg and to 62 kg.

Honorary guests: Sergey Eliseev, President of All-Russian and European Sambo Federation, and Alexander Konakov, Head Coach of the Russian Combat Sambo Team.

Winners and prizers:

52 kg

1. Rodion Askanakov (Gorno-Altaisk, Russia)

2. Ganbaiar Ganhuiag (Mongolia)

3. Omak Mongush (Novosibirsk, Russia)

3. Thorin McFadden (Canada)

57 kg

1. Lutfilla Saidamatov (Uzbekistan)

2. Semion Taipinov (Gorno-Altaisk, Russia)

3. Monkhbat Baiaraihan (Mongolia)

3. Rustam Konzoshev (Gorno-Altaisk, Russia)

62 kg

1. Ezher Kedenov (Gorno-Altaisk, Russia)

2. Adbaiar Odhuu (Mongolia)

3. Bakitzan Gumyr (Kazakhstan)

3. Aleksei Ebechekov (Gorno-Altaisk, Russia)

68 kg

1. Zafar Alabergenov (Uzbekistan)

2. Stepan Kobenov (Novosibirsk, Russia)

3. Pavel Panteleev (Novosibirsk, Russia)

3. Tariel Abbasov (Israel)

74 kg

1. Roman Mamedov (Russia)

2. Sanatbek Ismanov (Uzbekistan)

3. Dmitrii Bodrov (Irkutsk, Russia)

3. Olzhas Tleubergenov (Kazakhstan)

82 kg

1. Evgenii Aleshkov (Irkutsk, Russia)

2. Dejan Gunjavi (Croatia)

3. Ganshagal Batiargal (Mongolia)

3. Burkhonon Ravshanov (Irkutsk, Russia)

90 kg

1. Roman Egorov (Russia)

2. Matthias Barik (Croatia)

3. Vladimir Ukoev (Yakutsk, Russia)

3. Miroslav Vacek (Czech Republic)

100 kg

1. Anton Rubitskii (Irkutsk, Russia)

2. Akhliddinon Khodzhaev (Uzbekistan)

3. Andrei Baranov (Buryatia, Russia)

3. Artiom Babkin (Kyrgyzstan)

+ 100 kg

1. Aleksei Kniazev (Irkutsk, Russia)

2. Mayinassara Adamok Khalidou (Niger)

3. Husniddin Khakimov (Uzbekistan)